Oʻzbekiston Respublikasining "Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida"gi Qonuniga hamda Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga muvofiq Davlat aktivlari agentligi ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha aʼzolikka nomzodlarni tanlov asosida saralab olish va keyinchalik korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga saylash boʻyicha tanlov eʼlon qilinadi.
Davlat aktivlari agentligi ishtirokidagi quyidagi jadvalda koʻrsatilgan 10 ta korxonalarning kuzatuv kengashlari tarkibiga davlat ulushi boʻyicha 22 nafar nomzodlarni tanlov asosida saralab olish boʻyicha ochiq tanlov eʼlon qilinadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun arizalar Davlat aktivlari agentligining maxsus veb-portali (cns.davaktiv.uz) orqali elektron shaklda qabul qilinadi (foydalanish boʻyicha yoʻriqnoma bilan tanishish). Har bir korxonaning sohaviy yoʻnalishini inobatga olib qoʻshimcha talablar belgilangan.
Tanlov jarayoni korxonalarda kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borish istagida boʻlgan va quyidagi umumiy talablarga mos har qanday shaxslar uchun ochiq:
• amaldagi korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega boʻlishibundan qonunchilik hujjatlariga binoan korporativ boshqaruvchi malaka attestatini olish talab etilmaydigan shaxslar mustasno;
• oliy maʼlumotga ega boʻlishi;
• kamida 2 yillik ish tajribasiga ega boʻlishi, bunda sohaviy tajribaga ega boʻlgan nomzodlarga ustunlik beriladi;
• nomzod ariza topshirmoqchi boʻlgan korxona boshqaruvi aʼzolari va direktori yoki ularning funksiyalarini amalga oshirayotgan, korxonada yoki uning shoʻba va tobe xoʻjalik jamiyatlarida mehnat shartnomasi (kontrakt) boʻyicha ishlamayotgan boʻlishi;
• iqtisodiy jinoyatlar yoki boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar uchun sudlanganligi mavjud boʻlmagan hamda sud qarorlariga asosan mansab lavozimlarini egallashi cheklanmagan, shuningdek korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilmagan boʻlishi;
• korxonaga nisbatan tartibga soluvchi yoki nazorat (shu jumladan, litsenziyalash organlari va moliya-xoʻjalik faoliyatini tekshiruvchi organlar) funksiyasini amalga oshiruvchi davlat boshqaruvi organlarining xodimi boʻlmasligi;
• qonunchilik hujjatlarida kuzatuv kengashi aʼzosi sifatida faoliyat olib borishi taqiqlangan shaxslar toifasiga kirmasligi;
• besh va undan ortiq kuzatuv kengashlarida aʼzo boʻlmasligi (davlat xizmatchilari uchtadan ortiq korxona kuzatuv kengashi tarkibida aʼzo boʻlmaligi);
• soʻngi uch yilda korxonaga va (yoki) korxonaning affillangan shaxslariga auditorlik xizmatlarini koʻrsatgan auditorlik tashkilotining xodimi boʻlmasligi lozim.
Nomzodlar Kuzatuv kengashi aʼzolariga yuklatiladigan fidutsiar majburiyatlarni oʻz zimmasiga oladi.
Gender tengligini taʼminlash boʻyicha davlat siyosatiga muvofiq, tanlov jarayonida ayollar nomzodlariga ustuvorlik beriladi, bunda ularning malakasi, ish tajribasi va sohaviy yoʻnalishga mosligi inobatga olinadi.
Qoʻshimcha maʼlumot uchun Davlat aktivlari agentligining maxsus aloqa raqamlari: F.Abduvaliyeva, (71) 259-22-04.

Объявляется конкурс по отбору кандидатов в состав наблюдательного совета предприятий с участием Агентства госактивов
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об управлении государственной собственностью» и постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2022 года № 647 объявляется конкурс по отбору кандидатов в состав наблюдательных советов предприятий с участием Агентства по управлению государственными активами на основе конкурсного отбора для последующего их избрания в состав наблюдательных советов этих предприятий по государственной доле.
Объявляется открытый конкурс по отбору 22 кандидатов в состав наблюдательных советов 10 предприятий с участием Агентства госактивов, указанных в таблице ниже.
Заявки для участия в конкурсе принимаются в электронном виде через специальный веб-портал (cns.davaktiv.uz) Агентства госактивов (инструкция по использованию). С учётом отраслевого направления каждого предприятия установлены дополнительные требования.
Процесс конкурса открыт для всех лиц, желающих осуществлять деятельность в составе наблюдательного совета предприятий и соответствующих следующим общим требованиям:
• наличие действующего квалификационного сертификата корпоративного управляющего, за исключением лиц, для которых законодательством не предусмотрено обязательное получение данного сертификата;
• наличие высшего образования;
• наличие не менее двух лет профессионального опыта, при этом предпочтение отдаётся кандидатам с отраслевым опытом;
• кандидат не должен быть членом руководства или директором предприятия, на которое подаётся заявление, либо выполнять их функции, а также не должен работать по трудовому договору (контракту) в этом предприятии, его дочерних или зависимых хозяйственных обществах;
• не должен иметь судимости за экономические или управленческие преступления, не должен быть ограничен в праве занимать должности по решению суда, а также не должен быть признан виновным в совершении преступлений по коррупции;
• не должен являться сотрудником государственного органа, осуществляющего регулирующие или надзорные функции в отношении предприятия (включая лицензирующие органы и органы, проверяющие финансово-хозяйственную деятельность);
• не должен входить в категорию лиц, которым в соответствии с законодательством запрещено осуществлять деятельность в качестве члена наблюдательного совета.
• не должен быть членом пяти и более наблюдательных советов (для государственных служащих — не более трёх наблюдательных советов предприятий);
• не должен быть сотрудником аудиторской организации, оказывавшей аудиторские услуги предприятию и/или его аффилированным лицам в течение последних трёх лет.
Кандидаты принимают на себя фидуциарные обязанности, возлагаемые на членов наблюдательного совета.
В соответствии с государственной политикой по обеспечению гендерного равенства, при проведении конкурсного отбора приоритет будет отдаваться кандидатам-женщинам с учётом их квалификации, опыта работы и соответствия отраслевой специфике.
Дополнительную информацию можно получить по специальным контактным номерам Агентства по управлению государственными активами: Ф. Абдувалиева, (71) 259-22-04.