Bir qator qurilish sohasidagi korxonalarning ustav kapitalidagi aksiya paketlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish boʻyicha konsultant jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi bir qator qurilish sohasidagi korxonalarning, jumladan “Yoʻlqurilish” AJ (100%)“Oʻzsuvqurilish” AJ (100%)“Transgazmaxsusqurilish” AJ (71,39%)“Maxsusenergogaz” AJ (41,0%) ustav kapitalidagi aksiya paketlarini (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish (keyingi o‘rinlarda – Loyiha) uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish oldi chora-tadbirlar,  xususiylashtirish usuli, ketma-ketligi va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2025-yil 25-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00ga qadar tender@davaktiv.uz elektron pochta manziliga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Jalb qilinadigan konsultant tomonidan ishlab chiqiladigan xususiylashtirish mexanizmi orqali jamiyatlarni savdo jarayoni amalga oshirilganda, mazkur konsultantga ushbu jarayonga hamrohlik qilish uchun moliyaviy konsultant jalb qilish jarayonida imtiyozli huquq beriladi.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi (konsorsium) taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Konsultantlarning vakillari bilan mazkur bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanallariga murojaat qiling:
Astonaqulov Muzaffar Muxsin oʻgʻli – Davlat aktivlari agentligi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari: Tel: +99871-259-21-51; e-mail: tender@davaktiv.uz.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Davlat aktivlari agentligiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish boʻyicha kutilishi mumkin boʻlgan ishlar hajmi toʻgʻrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Davlat aktivlari agentligi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Aktivlarni ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini tashkillashtirish ishlab chiqish uchun professional konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Kirish
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 apreldagi PQ-145-son qaroriga muvofiq, “Yoʻlqurilish” AJ (100%), “Oʻzsuvqurilish” AJ (100%), “Transgazmaxsusqurilish” AJ (71,39%), “Maxsusenergogaz” AJ (41,0%) ustav kapitalidagi aksiya paketlari xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan:
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish oldi amalga oshiriladigan chora-tadbirlar, xususiylashtirish usuli, ketma-ketligi va shartlarini ishlab chiqishlari (10 ballgacha);
b) Tijorat taklifi (50 ballgacha):
Xizmat haqqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) boʻlishi va konsultantning subyektiv taxminlaridan holi boʻlishi lozim;
Agar xizmat haqqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak.
v) Shu toifadagi Aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, oxirgi besh yillik davrda xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun Konsultant Aktivlarning sohalariga munosib ravishda xalqaro tajribaga ega boʻlishi hamda yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Konsultant ushbu loyihaga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
Konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi
I. Investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar;
• xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish mexanizmini ishlab chiqish;
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi Aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Loyihani muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasida Aktivlarning faoliyatini litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning kompleks (soliq, huquqiy, moliyaviy va qurilish yoʻnalishi boʻyicha) tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• jamoatchilik va tadbirkorlik subyektlari bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va taxminlarni aniqlash;
• loyiha doirasida boshqa malakali konsultantlarni jalb etish (zarur boʻlgan hollarda) va ularning ishini muvofiqlashtirish;
• Aktivlarni ustavlarini, moliyaviy va boshqa sotish bilan bogʻliq hujjatlarini oʻrganib chiqib, sotish boʻyicha takliflar tayyorlash.
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium boʻyicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchi (odatda konsorsium rahbari deb ataladi) koʻrsatish lozim. Ushbu holatda xizmatlarning umumiy qiymati koʻrsatilishi kerak.
(2) Agar konsultantlarning takliflari “a”, “v” va “g” bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “b” bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Привлекается консультант для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации пакетов акций в уставном капитале ряда предприятий в сфере строительства
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации (далее – Проект) пакетов акций в уставном капитале ряда предприятий в сфере строительства, таких как АО «Yoʻlqurilish» (100%)АО «Oʻzsuvqurilish» (100%)АО «Transgazmaxsusqurilish» (71,39%)АО «Maxsusenergogaz» (41,0%) (далее – Активы).
Консультант должен разработать метод, последовательность и условия приватизации, исходя из отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, а также на основе изучения интереса институциональных инвесторов в приобретении Активов.
Всем заинтересованным претендентам предлагается подать свои коммерческие предложения в соответствии с Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 по ташкентскому времени 25 июня 2025 года на электронный адрес: tender@davaktiv.uz.
При реализации процесса торгов обществ через разработанный привлекаемым консультантом механизм приватизации, указанному консультанту предоставляется преимущественное право на привлечение финансового консультанта для сопровождения данного процесса.
В случае подачи совместного коммерческого предложения (консорциума) должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и принимает на себя ответственность.
Сообщается, что работа над данной сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активах.
Для получения дополнительной информации обращаться по нижеуказанному контакту:
Астонакулов Музаффар Мухсин угли – заместитель начальника управления Агентства по управлению государственными активами: тел.: +99871-259-21-51, e-mail: tender@davaktiv.uz
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Агентства по управлению государственными активами не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор в соответствии с этим запросом. Соответственно, публикация данного запроса предложений и/или получение связанных с ним заявок не подразумевает заключение договора посредством переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Проекта и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта.
Участники отбора не могут и не должны полагаться ни на что, за исключением единственной ограниченной цели подготовки первоначальных презентаций и предложений для Агентства по управлению государственными активами в связи с процессом отбора.
Запросом на предоставление предложений (RfP) по привлечению Консультанта для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации Активов
Введение
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-145 от 21 апреля 2025 года, предусмотрена приватизация пакетов акций в уставном капитале АО «Йўлқурилиш» (100%), АО «Ўзсувқурилиш» (100%), АО «Трансгазмахсусқурилиш» (71,39%) и АО «Махсусэнергогаз» (41,0%) (далее – Сделка).
В настоящий Запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) устанавливает требования к Консультанту, структуру предложения, подлежащего оценке, а также содержит в приложении описание необходимого объема работ по сопровождению Соглашения. Консультанты могут вступать в консорциум или делать совместные предложения для оказания полного спектра услуг.
Структура ожидаемых от Консультанта предложений и предъявляемые к ним требования
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском/русском/ английском языках и содержать информацию о следующем:
а) Исходя из отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, на основе изучения интереса институциональных инвесторов в данной сфере к приобретению Активов, разрабатываются меры, подлежащие реализации до начала приватизации, а также метод, последовательность и условия приватизации (до 10 баллов);
б) Коммерческое предложение (до 50 баллов):
Фиксированная часть вознаграждения за услуги должна быть в виде единой суммы (включая НДС и другие расходы) и не должна зависеть от субъективных предположений консультанта;
Если вознаграждение указано в виде диапазона, то при оценке предложения будет приниматься во внимание его верхняя граница. Дополнительные текущие расходы (командировки, перевод и др.) должны быть включены в фиксированную часть.
в) Сведения об опыте работы консультантов в связи со сделками, заключенными в рамках данной категории Активов, а также сведения о мандатах за рубежом, в том числе в регионе СНГ за последние пять лет (до 20 баллов);
г) Предложение по организации работ по подготовке к приватизации и разработке механизма приватизации, исходя из реализации Проекта. Информация о привлечённой команде, включая имена физических и юридических лиц, а также сведения о них: опыт работы, продолжительность профессиональной деятельности, общий опыт в заключении сделок и квалификация по их реализации (до 20 баллов);
д) Письменное заявление о наличии у Консультанта соответствующего международного опыта, а также достаточного потенциала и полномочий для выполнения поставленных задач с учётом специфики Активов, а также наличии необходимых человеческих, временных и материальных ресурсов;
е) Информация о наличии конфликта интересов. В случае наличия возможных ситуаций, которые могут привести к конфликту интересов при участии в данном Проекте, Консультант должен указать наличие компетенции и потенциала по работе с предполагаемой сделкой.
Объем работы Консультанта по процессу приватизации:
I. Изучение интереса инвесторов и анализ рынка прочих соответствующих услуг:
•  Анализ условий развития отрасли и рыночной ситуации в Узбекистане и регионе, а также условий, необходимых для развития предприятий отрасли;
• Разработка рекомендаций по подготовке к приватизации и разработке механизма приватизации;
• Анализ опыта приватизации в аналогичной отрасли в других (включая соседние) странах, выявление основных причин неудач при приватизации аналогичных активов, а также факторов, способствующих успешному развитию отрасли и обеспечению успешной приватизации;
• На основе проведённого анализа разрабатывается план мероприятий, необходимых для успешной реализации Проекта.
II. Советы по подготовке Активов перед его продажей:
• Предложения по повышению инвестиционной привлекательности Активов, совершенствованию структуры и управления на основе анализа лучших международных практик и аналогичных активов;
• Анализ условий получения лицензий и разрешительных документов для деятельности Активов в Республике Узбекистан;
• Проведение комплексного (налоговый, юридический, финансовый и строительный) анализа Активов (due diligence) (каждый по отдельности);
• Представление рекомендаций по установлению взаимодействия с общественностью и субъектами предпринимательства, а также ответы на их вопросы.
• Определение ключевых факторов, основных показателей и допущений, влияющих на оценку с точки зрения инвестора.
• При необходимости — привлечение других квалифицированных консультантов в рамках проекта и координация их работы;
• Подготовка предложений по продаже на основе изучения уставов, финансовых и иных сопутствующих документов Активов.
(1) Если заявка подается консорциумом, необходимо представить договор о консорциуме, а также указать главного консультанта-координатора (обычно называемого главой консорциума). При этом должна быть указана общая стоимость услуг.
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом "б", не подлежит применению.