Prezident Shavkat Mirziyoev davlat mulkini xususiylashtirish boʼyicha joriy yilgi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan kengaytirilgan yigʼilish oʼtkazdi.
Prezident Shavkat Mirziyoev 27 mart kuni davlat mulkini xususiylashtirish boʼyicha joriy yilgi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan kengaytirilgan yigʼilish oʼtkazdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, yer va inshootlardan samarali foydalanish maqsadida xususiylashtirish boʼyicha keng koʼlamli ishlar qilinmoqda. 2021-2024 yillarda 47 trillion soʼmlik davlat aktivlari sotilgan. Bu – oldingi oʼn yillikdagi koʼrsatkichdan 30 karra koʼp.
Bular hisobiga davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2 karra qisqardi, iqtisodiyotda davlat ulushi 13 foizga kamaydi. Xususiylashgan mulk samaradorligi ham bir necha barobar oshdi.
Oldinlari, asosan, kichik korxona va obʼektlar sotilgan boʼlsa, endilikda yirik davlat aktivlari ham sotuvga chiqarilmoqda. Jumladan, Qoʼngʼirot soda zavodi, “Foton”, “Temiryoʼlkonteyner” kabi yirik korxonalar, “International” va “Lotte” mehmonxonalari xususiylashtirildi.
Oʼtgan yili noyabrda ilk bor “xalq IPO”si boʼyicha Tovar-xomashyo birjasining 3 milliondan ortiq aktsiyasi aholiga sotildi, 11 ming odam aktsiyadorga aylandi.
Lekin hali tizimda kamchiliklar, hududlar va tarmoqlarda foydalanilmayotgan imkoniyatlar koʼp. Boʼsh turgan joylarni iqtisodiy aktivga aylantirish, auktsionga qoʼyilgan tayyor binolarni sotishda sustkashliklar bor.
Masalan, hududning ixtisoslashuvi, kommunikatsiya oʼtkazish imkoniyati oʼrganilmasdan auktsionga chiqarilgan 1,5 ming gektar yer 1 yildan ortiq sotilmagan. 4 mingta yer uchastkasini auktsionga chiqarishda kelishish jarayonlari kechikkan. Vazirlar va hokimlar oʼtgan yili sotilishi kerak boʼlgan 243 ta mulkni Davlat aktivlari agentligiga oʼtkazib bermagan.
Yirik davlat korxonalarida ham ishlar jadal emas. “Аvtosanoat”, “Kimyosanoat”, “Metallurgiya kombinati”, “Oʼzbekneftgaz” kabi 22 ta korxona haligacha xalqaro moliyaviy hisobot yuritishga oʼtmagan. “Oʼzbekiston pochtasi”, “Uzbekistan Airports”, “Oʼzbekiston temir yoʼllari” haligacha kredit reytingi olmagan.
Tanqidiy ruhda oʼtgan yigʼilishda bu kabi masalalarni hal etib, ishlarni jadallashtirish zarurligi koʼrsatib oʼtildi. Xususiylashtirish sohasidagi 2025 yilgi maqsadlar belgilab olindi. Jumladan:
- 30 trillion soʼmlik davlat mulkini sotib, byudjetga kamida 10 trillion soʼm tushumni taʼminlash;
- 116 ta korxonadagi davlat ulushini va 581 ta koʼchmas mulk obʼektini sotuvga chiqarish;
- 6,1 ming gektar yerni auktsionga qoʼyib, sotish hajmini 6 trillion soʼmga yetkazish;
- kamida 300 ta kon va maydonni tashabbuskorlarga taklif etib, 500 milliard soʼm tushum tushirish.
Bularning natijasida iqtisodiyotga qoʼshimcha investitsiyalar kirib kelib, tadbirkorlikka imkoniyat kengayadi, minglab ish oʼrinlari paydo boʼladi.
Yigʼilishda bu maqsadlarga erishish uchun bir qator yengilliklar berilishi eʼlon qilindi.
Endi tadbirkorlar kamida besh yil ijarada foydalangan davlat mulkini toʼgʼridan-toʼgʼri oʼzi sotib olishi mumkin boʼladi. Bugungi kunda 632 ta shunday obʼekt bor. Ushbu mulklarni ijarachilarning oʼziga sotish orqali kamida 2 trillion soʼm tushum qilish mumkin.
Paxtasanoatning sotilmay qolgan 131 ta aktivlarini boshlangʼich bahosi 50 foizgacha pasaytirilib, auktsionga chiqariladi. Bunda, tadbirkorlarga toʼlovlarni uch yilgacha boʼlib toʼlash imkoniyati beriladi.
Hozirda respublikadagi 537 ta bozor va savdo majmualarining kamida 51 foiz ulushi mahalliy hokimliklarga tegishli. Endi bu tartib ham oʼzgaradi. Bozorlarda mahalliy hokimlikning majburiy ishtirok etishi toʼgʼrisidagi talab bekor qilinadi. Bu ham tadbirkorlar uchun qoʼshimcha imkoniyat boʼladi.
Yer maydonlarini sotish boʼyicha ham imkoniyatlar kengaytiriladi. Masalan, auktsionda uzoq vaqtdan buyon sotilmay turgan, maydoni kichik boʼlgan yonma-yon joylashgan yer uchastkalari birlashtirilib, qayta auktsionga chiqariladi.
Davlat aktivlaridan samarali foydalanib, mahalliy byudjetga tushumni koʼpaytirish boʼyicha yaxshi tajribalar ham bor. Misol uchun, Toshkent shahrida munitsipal toifadagi joylar xatlov qilinib, elektron bazasi yaratildi. 102 ta samarasiz bino hamda 97 gektar boʼsh yer aniqlanib, auktsionga chiqarish boshlandi. Oʼtgan yili bino-inshootlar ostidagi 118 gektar yer uchastkalarini xususiylashtirishdan 60 milliard soʼm tushum boʼldi. Bu – 2022 yilga nisbatan 5 karra koʼp degani.
Endi ushbu tajriba barcha viloyat markazlarida, keyingi yil tumanlarda joriy qilinadi.
Sohadagi yana bir muhim masala – davlat ishtirokidagi korxonalarni xalqaro bozorga olib chiqish. Bugungacha ushbu tizim oʼzini oqlagan va samarasini bergan. Xalqaro tashkilotlar ham buni eʼtirof etayapti.
Mutasaddilarga ekspertlarni jalb qilgan holda bu jarayonlarni davom ettirish vazifasi qoʼyildi. Bu yil xalqaro bozorlarda yana 28 ta, keyingi yil 10 ta yirik korxona aktsiyalari ommaviy savdoga chiqarilishi belgilandi.
Bosh vazirga bu boʼyicha “yoʼl xaritasi” tasdiqlab, ijrosini har oyda muhokama qilib borish topshirildi.
Yigʼilishda muhokama qilingan maslalar yuzasidan vazirlar, tarmoq rahbarlari va hokimlar axborot berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел расширенное совещание, на котором обсудил первоочередные задачи текущего года по приватизации государственного имущества.
27 марта Президент Шавкат Мирзиёев провел расширенное совещание, на котором обсудил первоочередные задачи текущего года по приватизации государственного имущества.
В целях развития предпринимательства и эффективного использования земли и объектов проводятся широкомасштабные приватизационные мероприятия. В 2021–2024 годах реализовано государственных активов на сумму 47 трлн сумов. Это в 30 раз больше, чем в предыдущее десятилетие.
За счет этого количество предприятий с государственным участием сократилось в 2 раза, а доля государства в экономике снизилась на 13%. Эффективность приватизированной собственности также возросла в несколько раз.
Если раньше продавались в основном небольшие предприятия и объекты, то теперь на продажу выставляются и крупные государственные активы. В частности, были приватизированы такие крупные предприятия, как «Кунгиратский содовый завод», «Фотон», «Темирйолконтейнер», гостиницы «Интернешнл» и «Лотте».
В ноябре прошлого года впервые более 3 миллионов акций Товарной биржи были проданы публике в ходе «народного IPO», и акционерами стали 11 000 человек.
Однако в системе все еще много недостатков и неиспользованного потенциала в регионах и секторах. Имеются задержки в переводе пустующих участков в экономические активы и продаже построенных зданий, выставленных на аукцион.
Например, 1,5 тыс. га земли, выставленные на торги без изучения специализации территории и возможности прокладки коммуникаций, оставались нереализованными более года. Переговорный процесс по продаже на аукционе 4000 земельных участков затянулся. Министры и губернаторы не передали Агентству государственных активов 243 объекта недвижимости, которые должны были быть проданы в прошлом году.
Даже на крупных государственных предприятиях работа идет неважно. 22 предприятия, такие как «Автосаноат», «Кимёсаноат», «Металлургический комбинат» и «Узбекнефтегаз», до сих пор не перешли на международную финансовую отчетность. «Узбекская почта», «Аэропорты Узбекистана» и «Узбекские железные дороги» пока не получили кредитный рейтинг.
Встреча, прошедшая в критическом ключе, подчеркнула необходимость решения подобных вопросов и ускорения работы. Определены цели приватизации на 2025 год. Включая:
- реализовать государственное имущество на сумму 30 трлн сумов и обеспечить поступление в бюджет не менее 10 трлн сумов;
- выставление на продажу государственных пакетов акций 116 предприятий и 581 объекта недвижимости;
- выставлено на торги 6,1 тыс. га земли, объем продаж составил 6 трлн сумов;
- Предложить предпринимателям не менее 300 рудников и месторождений, приносящих доход в размере 500 млрд сумов.
В результате в экономику потекут дополнительные инвестиции, расширятся возможности для предпринимательства и будут созданы тысячи рабочих мест.
На встрече было объявлено о ряде послаблений для достижения этих целей.
Теперь предприниматели смогут напрямую выкупать государственное имущество, арендованное ими на срок не менее пяти лет. На сегодняшний день насчитывается 632 таких объекта. Не менее 2 триллионов сумов можно было бы выручить за счет продажи этих объектов самим арендаторам.
Первоначальная цена 131 нераспроданного актива хлопковой отрасли будет снижена на 50 процентов и выставлена ​​на аукцион. В этом случае предпринимателям предоставляется возможность оплатить свои счета в течение периода до трех лет.
В настоящее время не менее 51 процента из 537 рынков и торговых комплексов республики принадлежат местным хокимиятам. Теперь этот порядок также изменится. Требование обязательного участия местных органов власти в работе рынков будет отменено. Это также станет дополнительной возможностью для предпринимателей.
Также будут расширены возможности продажи земли. Например, смежные земельные участки небольшой площади, которые долгое время не продавались на аукционах, объединяются и выставляются на повторные торги.
Существуют также положительные практики увеличения доходов местных бюджетов за счет эффективного использования государственных активов. Например, в городе Ташкенте проведена инвентаризация муниципальных территорий и создана электронная база данных. Были выявлены и проданы с аукциона 102 неэффективных здания и 97 гектаров пустующей земли. В прошлом году от приватизации 118 гектаров земель под зданиями и сооружениями получено 60 млрд сумов. Это в 5 раз больше, чем в 2022 году.
Теперь этот эксперимент будет реализован во всех областных центрах, а в следующем году и в районах.
Еще одним важным вопросом в отрасли является вывод государственных предприятий на международный рынок. На сегодняшний день эта система зарекомендовала себя и является эффективной. Это признают и международные организации.
Чиновникам было поручено продолжить эти процессы с привлечением экспертов. В этом году на международных рынках будут котироваться акции еще 28 крупных компаний, а в следующем году на публичных рынках будут котироваться еще 10.
Премьер-министру поручено утвердить «дорожную карту» для этого и ежемесячно обсуждать ход ее реализации.
Министры, руководители отраслей и губернаторы представили информацию по вопросам, обсуждавшимся на встрече.