Sirdaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish hamda xususiy mulk daxlsizligini taʼminlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, bu boradagi ishlar yanada jadallashtirilmoqda.
Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi “2025-yil uchun xususiylashtirish dasturi toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi. Unga koʻra, 115 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari, 659 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 6100 gektar yer uchastkalari ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Shu bilan birga, mazkur Farmon bilan davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish maqsadida, 2030-yil 1-yanvarga qadar davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga moratoriy joriy qilindi hamda bozorlar ustavida mahalliy davlat hokimliklarning majburiy ishtirok etishi talabi bekor qilindi.
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 26-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Sirdaryo viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari kotibiyati mudiri Quvonchbek Hamdamov, Agentlikning Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Komiljon Ernazarov hamda viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Davlat aktivini sotib olish toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, xaridorga xarid summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma qoʻllaniladi;
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud.
• mehmonxona va turizm xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha davlat mulkini savdoga chiqarishda xarid toʻlovlari miqdoridan qatʼi nazar ularni 5 yilgacha boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• ijaraga oluvchi tomonidan yillik ijara toʻlovlari 1 oy davomida toʻlangan taqdirda, unga yillik ijara summasidan Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida chegirma beriladi;
• “E-auksion” orqali ijaraga olinganiga kamida 5 yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish boʻyicha ishlar amalga oshirilgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelingan davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotib olish huquqi beriladi;
• maydoni 10 ming m2 gacha boʻlgan davlat mulki obyektlari yuqori texnologiyali mahsulot yaratadigan tadbirkorlik subyektlariga 5 yil muddatga toʻgʻridan toʻgʻri tekin foydalanishga beriladi. Shartnoma shartlari bajarilgan taqdirda, ushbu tadbirkorlik subyektlariga baholangan qiymatda toʻgʻridan toʻgʻri sotiladi;
• Barcha turdagi yer uchastkalarining qiymati 15 ish kunida toʻliq toʻlangan taqdirda, jami summaga nisbatan 20 foiz chegirma beriladi (boshlangʻich narxi 50 foizdan ortiqqa pasaytirilgan holda realizatsiya qilingan yer uchastkalari bundan mustasno).
• Boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilgan qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalari boʻyicha kamida 35 foiz miqdoridagi dastlabki toʻlovni biryoʻla amalga oshirgan xaridorlarga mazkur yer uchastkalarini kredit taʼminoti sifatida garovga qoʻyish huquqi beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 137 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 85 ta davlat aktivlari 184,5 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1934 ta 307,0 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1006 ta 203,9 gektar yer uchastkalari 30,8 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 17 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 46 ta davlat aktivlari 76,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Sirdaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 2 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 17 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 333,7 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shuningdek, tadbir davomida qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi.
Jumladan, Sardoba tumanidan tashrif buyurgan tadbirkor auksion savdolarida qatnashib davlat mulkini ijaraga olish rejasi borligi hamda mazkur auksionlarda qatnashishi belgilangan ishtirokchilar soni boʻyicha savol berdi. Mazkur savolga, auksion savdolarida eng kami ikki ishtirokchi qatnashishi lozimligi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga asosan olti oy davomida elektron onlayn auksion savdolarida ijaraga berilmagan obyektlarning boshlangʻich narxi 50 foiz pasaytirilganda ham ijaraga berilmasa, ushbu auksion unda bir ishtirokchi qatnashgan taqdirda ham, istisno tariqasida, oʻtkazilgan deb hisoblanishi tushuntirildi.
Shuningdek, Sirdaryo tumanida davlat mulkini ijaraga olgan tadbirkor mazkur mulkni toʻgʻridan-toʻgʻri xususiylashtirish tartibi yuzasidan savol berdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga muvofiq, “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali ijara shartnomalari boʻyicha ijaraga olinganiga kamida besh yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish hamda bino va inshootlarni turli darajada yaxshilash boʻyicha ishlar amalga oshirgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelgan tadbirkorlarga (obyekt xususiylashtirish dasturiga kiritilgan taqdirda) ushbu davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish huquqi berilishi eslatildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax, Farg‘ona, Andijon viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Sirdaryo viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Toshkent viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Сырдарьинской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы по развитию и поддержке предпринимательства, сокращению доли государства в экономике, а также обеспечению неприкосновенности частной собственности.
В частности, 21 апреля 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О программе приватизации на 2025 год». Согласно данному Указу, предусмотрено выставление государственных пакетов акций в 115 предприятиях659 объектов недвижимости, а также 6100 гектаров земельных участков на открытые торги.
Вместе с тем, в целях сокращения участия государства в экономике, данным Указом введён мораторий на создание предприятий с участием государства до 1 января 2030 года, а также отменено требование об обязательном участии местных органов государственной власти в уставных капиталах рынков.
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 26 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Сырдарьинской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
На мероприятии приняли участие более 250 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства государственных активов Алишера Миралиева, начальник секретариата первого заместителя хокима Сырдарьинской области Кувончбека Хамдамова, начальника территориального управления Агентства в Сырдарьинской области Комилжона Эрназарова, а также руководителей государственных органов в области.
А. Миралиев выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• если плата за покупку государственного актива будет внесена в течение 1 месяца, покупателю предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от суммы покупки;
• для покупки государственных объектов недвижимости и долей в государственных предприятиях существует возможность рассрочки платежа на срок до 3 лет в зависимости от суммы платежа.
• при продаже государственного имущества в сфере гостиничного и туристического обслуживания, независимо от суммы платежа за покупку, предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• для государственных объектов недвижимости, проданных на аукционах для создания медицинских и образовательных учреждений, независимо от цены покупки, всем покупателям предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• если арендатор оплатит годовую арендную плату в течение 1 месяца, ему предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от годовой суммы аренды;
• если государственный объект недвижимости, арендованный через «E-auksion» на срок не менее 5 лет, был капитально отремонтирован, модернизирован и благоустроен, а арендные платежи вносились своевременно, арендатору предоставляется право выкупить арендованную часть объекта по оценочной стоимости.
• государственные объекты недвижимости площадью до 10 тыс. м² будут предоставляться предпринимательским субъектам, занимающимся производством высокотехнологичной продукции, на право бесплатного пользования сроком на 5 лет. В случае выполнения условий контракта, таким предпринимательским субъектам будет предоставлено право выкупить объект по оценочной стоимости;
• если стоимость всех видов земельных участков будет полностью оплачена в течение 15 рабочих дней, предоставляется скидка 20% от общей суммы (за исключением земельных участков, реализуемых по цене, сниженной на более чем 50% от начальной стоимости).
• покупателям земельных участков несельскохозяйственного назначения, с условием рассрочки, предоставляется право залога данных участков в качестве кредитного обеспечения, если они внесут первоначальный платёж в размере не менее 35% от стоимости участка;
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на и. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
​Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Сырдарьинской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 137 государственных активов, а также 85 актива были проданы за 184,5 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 1934 земельных участков площадью 307,0 га, из которых проданы 1006 земельных участков площадью 203,9 га за 30,8 млрд сумов.
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 17 новых государственных активов, а также реализованы 46 государственных активов на сумму 76,7 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 2 обществах с участием государства, а также 17 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 333,7 га в Сырдарьинской области.
Также, сотрудники Агентства госактивов подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на электронной торговой платформе “E-auksion”, получения электронной подписи в режиме онлайн и правила подачи заявок для участия в торгах.
В завершении мероприятия, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Джизакской, Ферганской, Андижанской областях и в Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Сырдарьинской области, а в дальнейшем будет проводиться в Ташкентской области и во всех остальных регионах республики.