Davlat aktivlari agentligi Navoiy viloyati yoshlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevral kuni yoshlar bilan muloqot tarzida oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida belgilangan topshiriqlarga muvofiq, “Yoshlar balansi” asosida alohida eʼtibor talab etadigan yoshlarni vazirlik va idoralar, shuningdek, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlariga biriktirish doirasida, yordamga muhtoj va alohida qoʻllab-quvvatlashga ehtiyoj sezadigan yoshlarning manzilli roʻyxati shakllantirilib, Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish boʻyicha Respublika komissiyasining bayoni asosida Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga Navoiy viloyati Xatirchi tumanidan jami 37 nafar yosh biriktirildi. Jumladan, “Oq oltin” MFYdan 8 nafar, “Qoʻrgʻontepa” MFYdan 11 nafar, “Uyshin” MFYdan 9 nafar va “Koʻksaroy” MFYdan 9 nafar yoshlar kiritilgan.
Shu asosda, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi mas’ullari Navoiy viloyatinining agentlikka biriktirilgan yoshlari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Tadbirda Davlat aktivlari agentligi direktorining maslahatchisi F.Toʻrayev, Xatirchi tumani hokimi U.Adizov, Yoshlar ishlari agentligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi U.Baxromov ishtirok etdi. Unda yoshlarning bugungi kundagi mavjud muammolari, qiziqishlari bilan yaqindan tanishilib, ularning taklif va fikr-mulohazalari o‘rganib chiqildi.
Uchrashuv davomida yoshlarning bandligini taʼminlash, ularning ijtimoiy hayotga faol jalb etish hamda mahallalarda yoshlar bilan tizimli ishlash boʻyicha soʻz yuritildi.
Oʻz navbatida yoshlarning faoliyat yuritayotgan sohasi, qiziqishlari, bugungi kundagi mavjud muammolari va bandligini taʼminlash maqsadida, Davlat aktivlari agentligi nomidan 4 nafar yoshlarga payvandchilik ishlari uchun ustachilik anjomlari11 nafar yoshlarga uy sharoitida tikuvchilik faoliyati uchun tikuv mashinalari2 nafar yoshga biriktirilgan yer uchastkalaridan maqsadli foydalanish uchun qishloq xoʻjaligi texnikalari hamda dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarish uchun 1 ta kompyuter jihozi topshirildi.
Bu uchrashuvlar davomida yoshlarning muammolarini oʻz vaqtida aniqlash va ularni hal etishga qaratilgan amaliy choralarni samarali amalga oshirish imkonini bermoqda.

Агентство по управлению государственными активами провело открытый диалог с молодежью Навоийской области
В соответствии с поручениями, определёнными на видеоселекторном совещании, проведённом Президентом Республики Узбекистан 14 февраля 2025 года в формате диалога с молодёжью, в рамках прикрепления требующих особого внимания молодых людей к руководителям министерств и ведомств, а также местных исполнительных органов власти на основе «Молодёжного баланса», был сформирован адресный список нуждающихся в помощи и особой поддержке. На основании протокола Республиканской комиссии по координации вопросов работы с молодёжью в махаллях к Агентству по управлению государственными активами были прикреплены 37 молодых людей из Хатирчинского района Навоийской области. В частности, 8 человек из МСГ «Оқ олтин», 11 человек из МСГ «Қургонтепа», 9 человек из МСГ «Уйшин» и 9 человек из МСГ «Кўксарой».
На этой основе представители Агентства по управлению государственными активами провели встречу с молодёжью Навоийской области, закреплённой за агентством.
В мероприятии приняли участие советник директора Агентства по управлению государственными активами Ф. Тураев, хоким Хатирчинского района У. Адизов, начальник территориального управления Агентства по делам молодежи Навоийской области У. Бахрамов. В ходе встречи были подробно рассмотрены актуальные проблемы и интересы молодежи, изучены их предложения и мнения.
В ходе встречи обсуждались вопросы обеспечения занятости молодежи, их активного вовлечения в общественную жизнь, а также системной работы с молодежью в махаллях.
В свою очередь, с целью поддержки занятости молодежи с учётом их сферы деятельности, интересов и существующих проблем, от имени Агентства по управлению государственными активами 4 молодым людям были вручены инструменты для сварочных работ11 молодым вручили швейные машины для организации швейного дела на дому, 2 молодым сельскохозяйственную технику для целевого использования закреплённых земельных участков, а также один комплект компьютерного оборудования для разработки программного обеспечения.
Подобные встречи позволяют своевременно выявлять проблемы молодежи и эффективно реализовывать практические меры по их решению.