“Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активлари агентлиги томонидан Portfolio Investments консалтинг компаниясини хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб қилинган ҳолда Avto Climate Control” МЧЖ (кейинги ўринларда – Актив) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш бўйича очиқ савдо жараёнлари ўтказилди.
Хусусийлаштириш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ва тарғибот ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 4 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (Expression of Interest) Консультантга келиб тушди ва барча талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинди.
Ушбу босқичда, талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due-diligence) ҳисоботлари жойлаштирилган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Активнинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилди.
Белгиланган муддатларда 3 нафар талабгор томонидан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) тақдим қилинди ва Активни сотиб олиш учун энг юқори нарх таклифини билдирган “Best Pipe and Parts” МЧЖ 230 млрд сўм сотиб олиш тўловини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилди. “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонуннинг 31-моддасида белгиланган имкониятдан фойдаланган ҳолда, Харидор сотиб олиш тўловининг дастлабки 35 фоизини 1 ой давомида амалга оширади.
Шу билан бирга, Активнинг асосий фаолият турини 10 йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш, маҳсулотларнинг лицензиати бўлган “General Motors” компанияси (АҚШ) томонидан тасдиқланган етказиб берувчи билан техник қўллаб-қувватлаш бўйича лицензия келишувларига ва “General Motors” технологиялари билан боғлиқ технологик жиҳозлардан фойдаланиш юзасидаги "Бош Альянс" келишувида ўрнатилган талаблар ҳамда бошқа тегишли келишув ва чекловларга қатъий риоя қилиш каби шартлар Харидор томонидан қабул қилинган.
Харидорнинг таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Активнинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда баҳоланган қийматидан юқори.
Активни хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Давлат активлари агентлиги мазкур савдо жараёнларида иштирок этган барча томонларга ўз миннатдорчилигини билдиради, шунингдек, якуний босқичда иштирок этган талабгорларга Консультант томонидан унинг натижаси бўйича индивидуал хабарномалар юборилади.

An agreement was reached on privatization of state share in the authorized capital of “Avto Climate Control” LLC
As previously reported, in accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency conducted an open sales process for 100% state share in "Avto Climate Control" LLC (hereinafter - Asset) with the involvement of the consulting company "Portfolio Investments" as a privatization consultant.
As part of the privatization process, the Consultant conducted a large-scale marketing and promotional campaign, in particular, investment teasers were sent to various investors. As a result, Expression of Interest applications were received from 4 investors. All applicants meeting the criteria previously established at this stage were invited by the Consultant to participate in the next stage of the privatization process - submission of Binding Offers (BO).
Within the framework of this stage, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed, as well as given an opportunity to analyze comprehensive analytical reports (due diligence) on financial, tax, legal and environmental activities of the Asset prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR), as well as an opportunity to meet with the management body of the Asset.
In the given timeframe 3 applicants submitted their Binding Offers (BO) and “Best Pipe and Parts” LLC, which offered the highest priced bid, was declared the winner of the sales, subject to the payment of the purchase price in the amount of 230 billion UZS. Exercising the right provided under Article 31 of the Law “On Privatization of State Property”, the Buyer undertakes to make an initial payment of 35% of the purchase amount within one month.
In addition, the Buyer undertakes to maintain the core business of the Asset for a period of at least 10 years, strict compliance with the technical support licence agreements with the supplier approved by General Motors (USA) - the licensee of the products, as well as the requirements and related restrictions set out in the Master Alliance Agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies as well as other relevant agreements and restrictions.
It should be noted that the Buyer's offer is located in the upper part of the indicative price range calculated by the Consultant and exceeds the estimated value of the Asset.
The result of the Asset privatization was approved by the relevant decision of the State Commission for privatization of state assets and coordination privatization processes.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all parties involved in this privatization process, and informs that the Consultant will send individual notifications to the bidders who participated in the final stage regarding the results of this stage.