“Ўзагросуғурта” АЖ суғурта компаниясининг халқаро хусусийлаштириш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурига асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давлат активлари агентлиги”) “Ўзагросуғурта” АЖ устав капиталидаги 99,35% давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – “Актив”) хусусийлаштириш бўйича халқаро очиқ савдо жараёни бошланганлигини эълон қилади.
Халқаро даражада хусусийлаштириш жараёнини муваффақиятли ва самарали ташкил этиш мақсадида “Deloitte” халқаро компанияси – етакчи молиявий консультант сифатида ҳамда молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (“vendor due diligence”) ўтказиш бўйича, шунингдек, мустақил баҳоловчи сифатида “PwC” халқаро компанияси жалб қилинган.
Қисқача маълумот:
“Ўзагросуғурта” АЖ – Ўзбекистондаги йирик суғурта компаниялардан бири бўлиб, суғурта соҳасининг барча 17 та класси бўйича юридик ва жисмоний шахсларга 100 дан ортиқ суғурта хизматларини Республика бўйлаб 1000 нафарга яқин суғурта агентлари орқали тақдим этади.
Актив, Moody’s Investors Service халқаро рейтинг агентлигининг “Ва3” - ўртача даражадаги ҳамда барқарор молиявий ҳолатини акс эттирадиган кредит рейтингига эга бўлиб, 2024 йил якунига кўра компаниянинг суғурта мукофотлари 418,2 млрд сўмни ташкил этган.
Сотиш жараёни тўғрисида:
Активни хусусийлаштириш жараёни очиқ рақобат асосида амалга оширилади, у ҳам маҳаллий ва ҳам халқаро даражада барча қизиқиш билдирган шахслар учун очиқдир.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади:
• Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of interest/ EoI”);
• Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш (“BO”).
Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of Interest/ EoI”) босқичини амалга ошириш жараёни:
Қизиқиш билдириш босқичида талабгорлардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор тўғрисида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги маълумотнома, фаолият тури).
2. Иштирокчининг устав капиталида 5% дан ортиқ улушга эга бўлган акциядорлар/иштирокчилар (улуши кўрсатилган ҳолда) ҳамда якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот.
3. Сўнгги 3 молия йили учун молиявий ҳисобот.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб, 2025 йил 22 август Тошкент вақти билан соат 23:59га қадар jmamadjanov@deloitte.uz электрон почта манзилига юборишлари талаб этилади.
Келиб тушган аризалар қуйидаги мезонлар асосида сараланади:
•  Активни сотиб олиш учун молиявий ресурсларининг етарлилиги;
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунига риоя этилиши;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини қабул қилиш якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади. “Deloitte” томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
• Джахонгир Мамаджанов, “Deloitte”нинг Ўзбекистондаги раҳбари: jmamadjanov@deloitte.uz; тел.: +998 90 188 71 11
• Муллажонов АброрДавлат активлари агентли масъул ходими: a.mullajonov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 22 16
Сотиш жараёнининг келгуси босқичлари тўғрисида:
Навбатдаги, Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлган тижорат таклифларини тайёрлаш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади ҳамда “Deloitte” компанияси томонидан тайёрланган корхонанинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлар (vendor due diligence)ни ўрганиш, Активга ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имкониятига эга бўлади.
Шу билан бирга, Мажбуриятга эга таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал, иштирокчиларга Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар тўғрисидаги Битим (“Term Sheet”) тақдим этилади ҳамда таклиф қилинаётган мажбуриятга эга бўлган нарх таклифларининг камида 1% миқдоридаги кафолат тўловини киритиш талаб этилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг “Deloitte” халқаро бозорларда Активни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини офислари тармоғи орқали тарқатиш ва стратегик инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги Консультант – “Deloitte” билан ҳамкорликда савдонинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.

Announcement on the commencement of the International Privatization Process of the JSC “Uzagrosugurta”
in accordance with the approved privatization programs The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the “UzSAMA”) announces the commencement of an open international privatization process for 99.35% of the state share in the authorised capital of JSC “Uzagrosugurta” (hereinafter – the “Asset”).
Deloitte has been engaged as the lead financial advisor of the Seller («Financial Advisor») as well as for complex vendor due diligence (financial, tax, and legal) of the Asset, to ensure efficient privatization process in line with the global best practices, while PwC has been selected as an independent appraiser.
Brief information about the Asset:
JSC “Uzagrosugurta” is one of the largest insurance companies in Uzbekistan, which offer 100+ insurance services to legal entities and individuals across all 17 classes of insurance, through a network of nearly 1,000 insurance agents across the country.
As of the end of 2024, the Company’s total insurance premiums amounted 418.2 billion UZS. The Company has a credit rating of “Ba3” assigned by the international rating agency Moody’s Investors Service, which confirms its stable financial position.
Information about the sales process:
The privatization process of the Asset is conducted on an open competitive basis, open to all interested parties on the domestic market and global wise.
The sales process will consist of the following two stages:
1. Expression of Interest (“EoI”);
2. Submission of Binding Offers (“BO”).
Expression of Interest (“EoI”) stage:
At the Expression of Interest stage, interested parties are invited to express their interest by submitting an Expression of Interest application including the following information:
1. Brief information about the Participant (including registration certificate and description of business activity);
2. Information on shareholders/participants holding more than 5% share in the charter capital of the Participant (with an indication of ownership share), as well as on the ultimate beneficiaries;
3. Financial statements for the last 3 financial years.
The Expression of Interest application may be prepared in Uzbek, Russian or English and must be submitted by 23:59 (Tashkent time) August 22, 2025, to the following email address: jmamadjanov@deloitte.uz.
Received applications will be assessed for compliance with the following criteria:
• sufficiency of financial resources to acquire the state-owned share;
• absence of any judicial, administrative, arbitration, or other proceedings that could result in a prohibition on participating in the privatization process;
• compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II “On Counteracting Legalization of Proceeds of Criminal Activity, Financing of Terrorism, and Financing of the Proliferation of Weapons of Mass Destruction”;
• neither the Applicant (nor, in the case of a Consortium, any Member of the Consortium), nor its shareholders/participants shall be a state-owned company;
• neither the Applicant (nor, in the case of a Consortium, any Member of the Consortium) shall be included in the public sanctions lists of the European Union and the United States, as well as any of the major international development banks (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank), or as of the date of submission of the Application, shall be a sanctioned person or entity or the subject of any proceedings or investigation by the aforementioned sanctions authorities. Also, neither the Applicant (nor, in the case of a Consortium, any Member of the Consortium), nor any of its/their affiliated parties shall be in any way involved in any activity (directly or through any subsidiary company) that is contrary to the sanctions regimes of the above-mentioned institutions and states, and neither the Applicant (nor, in the case of a Consortium, any Member of the Consortium), nor any of its/their affiliated parties shall have as main financing parties or creditors any banks or financial institutions that are sanctioned entities, or entities controlled by or belonging to sanctioned entities.
Following the completion of the Expression of Interest (“EoI”) submission period, a list of participants who have advanced to the next stage will be formed and UzSAMA will publish a relevant announcement based on the results of this stage. All applicants who expressed interest will be individually informed by Deloitte about the stage’s results and the next stage of the process through a Process Letter.
• Jahongir Mamadjanov, Director at Deloitte Uzbekistan: jmamadjanov@deloitte.uz; tel.: +998 90 188 71 11
• Mullajonov Abror, responsible person of Department at UzSAMA: a.mullajonov@davaktiv.uz; tel.: +998 71 259 22 16
Information about the next stage of the sales process:
Participants who advance to the next stage of submitting Binding Offers (BO) will be required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), after which they will be granted access to the Virtual Data Room (VDR) and will be provided with basic information about the Target and vendor due diligence reports prepared by Deloitte. The Eligible Participants will be able to make the site visits and run Q&A session with management of the Target.
Prior to the submission of Binding Offers (BO)participants will also be provided with the Term Sheet, which outlines the key terms and conditions for the proposed acquisition and further operation of the Asset. Together with submission of Binding Offers, the eligible participants also must make a guaranteed payment in the amount of at least 1% of the proposed bid price.
Following the publication of this announcement, Deloitte will undertake comprehensive measures to promote the Asset in international markets, distribute investment teasers through its global office network, and actively engage with strategic investors.
UzSAMA, together with its advisor Deloittewill provide the public with information about each stage of the sales process and ensure that participants are kept informed.
Disclaimer:
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the sales process or to refuse to sell to any potential buyer(s) or to conduct negotiations with them at any time without providing an explanation of the reason.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by UzSAMA regarding the sale of the Asset that could be implied in connection with the publication of this announcement. UzSAMA reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility to:
1. amendment to the timeline and procedure of the sale process;
2. follow different procedures for different interested parties and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly established by UzSAMA, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
3. terminate the sales process for specific reasons;
4. and/or terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without providing explanations.