“Avto Climate Control” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Давлат активлари агентлигининг жорий йил 24 апрелдаги эълонига мувофиқ“Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – “Актив”) очиқ савдо жараёнларининг Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичи бошланган.
“Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) мазкур хусусийлаштириш жараёнларини халқаро тажриба асосида амалга ошириш мақсадида Давлат активлари агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида жалб қилинган.
Аввал маълум қилинганидек, хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, талабгорларга Консультант томонидан Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (Term sheet) етказилган ва Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилинган. Шунингдек, савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш ишлари параллел равишда давом эттирилган.
Натижада, Консультантга белгиланган муддатларда 4 нафар инвесторлар томонидан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) келиб тушган.
Консультант томонидан инвесторлар таклифлари савдо жараёнининг ушбу босқичида белгиланган талабларга мувофиқлиги бўйича ўрганилган ҳамда унинг тавсиясига асосан барча талабгорлар савдо жараёнларининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилди.
Шунингдек, Консультант томонидан барча талабгорларга жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот етказилади.
Навбатдаги босқич тўғрисида маълумот:
Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) босқичига ўтган талабгорларга Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик комплекс таҳлилий ҳисоботлари (due diligence) билан танишиш учун виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади. Бундан ташқари, иштирокчилар бевосита Активга ташриф буюриш ва уларнинг бошқарув органи билан учрашиш имкониятига эга бўладилар.
Консультант томонидан барча иштирокчиларга юқоридаги комплекс таҳлил ҳисоботлари билан танишишлари учун етарли имконият яратиш мақсадида, Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 20 июнь соат 23:59 га қадар (Тошкент вақти билан) қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
Шунингдек, мазкур босқичда талабгорлар томонидан тақдим этилаётган қатъий нарх таклифлари бўйича тўлов қобилиятини тасдиқловчи ҳужжатлар ва/ёки кафолатлар талаб этилади.
“E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хат (Process Letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(i) аризалар бериш муддатига ўзгартириш киритиш;
(ii) савдо жараёнларининг босқичлари бўйича ўзгартириш киритиш;
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iv) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(v) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки иштирокчилар ва потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.

Information on the open sales processes of "Avto Climate Control" LLC
In accordance with the announcement of the UzSAMA dated April 24 of this year, the stage of acceptance of Non-Binding Offers (NBO) of the open sales process of 100% state share in the authorized capital of “Avto Climate Control” LLC (hereinafter - the “Asset”) has started.
"Portfolio Investments" (hereinafter - the “Consultant”) was engaged as a privatization consultant of the UzSAMA in order to implement these privatization processes based on international practices.
As previously reported, in order to confirm their participation in the privatization process, the applicants were provided with a Term Sheet, which sets out the main terms and conditions for the acquisition of the Asset and its further operation, and accepted their Non-Binding Offers (NBO). In addition, in order to attract more potential investors, Expression of Interest applications for the acquisition of the Asset continued to be accepted in parallel.
As a result, the Consultant received Non-Binding Offers (NBO) from 4 investors within the established timeframe.
Investor proposals were reviewed by the Consultant for compliance with the requirements of this stage of the privatization process. In accordance with the Consultant's recommendation, all applicants were admitted to the next stage - acceptance of Binding Offers (BO).
The Consultant will also send detailed information on the next stage of the process to all applicants by means of a Process Letter.
Information on the next stage:
Applicants who qualify for the Binding Offer (BO) stage will be given access to a Virtual Data Room (VDR) to review comprehensive analytical reports (due diligence) prepared by the Consultant on the financial, tax, legal and environmental performance of the Asset. In addition, participants will be given the opportunity to visit the Asset in person and meet with the management body.
In order to provide all participants with additional opportunity to review the above due diligence reports, Binding Offers (BO) will be accepted by the Consultant until 23:59 on June 20, 2025 (Tashkent time).
In addition, until the specified deadline, the applicants are obliged to make a guarantee payment (deposit) in the amount of not less than 1% of the amount of the Binding Offer through personal accounts opened on the electronic trading platform “E-auksion”. This guarantee payment will be returned to the participants upon completion of the process, except for the winner of the privatization process - in his case, the deposit will be counted as part of the purchase payment for the acquisition of the Asset and transferred to the Privatization Fund.
Besides, at this stage applicants are required to provide documents and/or guarantees confirming their solvency in accordance with the proposed binding price offers.
Personal accounts and account details on the electronic trading platform “E-auksion” will be provided to the participants by the Consultant through an individual Process Letter.
The UzSAMA expresses its gratitude to all participants who showed interest in the privatization process and submitted applications, and expresses confidence in constructive cooperation with applicants who successfully passed the stage of submitting Non-Binding Offers (NBO).
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(i) Change the deadline for submission of applications;
(ii) Change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any participant and potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.