“MobiUz”нинг халқаро савдо жараёнида 15 нафар халқаро ва маҳаллий компаниялар қатнашмоқда
Жорий йил 9 июнь кунги эълонга мувофиқ“Universal Mobile Systems” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда — “MobiUz”, Актив) сотиш бўйича халқаро очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ўтган даврда мазкур хусусийлаштириш жараёни бўйича амалга оширилган кенг кўламли тарғибот-ташвиқот тадбирлари доирасида стратегик ва молиявий консультант халқаро инвестиция банки “Rothschild & Co” ва молиявий консультант “KPMG” халқаро компанияси (кейинги ўринларда — Консультантлар) 100 дан ортиқ салоҳиятли стратегик ва молиявий инвесторлар билан индивидуал мулоқотлар олиб борди.
Натижада, белгиланган муддат — 2025 йил 1 август соат 18:00 (Тошкент вақти)га қадар АҚШ, Европа, Араб давлатлари, Яқин Шарқ, Кавказорти, Шарқий ва Марказий Осиё минтақаларидан 15 та компаниялардан (хорижий ва маҳаллий) активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалари (EoI) Консультантларга келиб тушди.
Консультантлар томонидан аризалар мазкур босқичда белгиланган мезонлар асосида таҳлил этилди:
• молиявий имкониятларнинг етарлилиги;
• ҳуқуқий тўсиқлар мавжуд эмаслиги;
• жиноий даромадлар ва терроризмни молиялаштиришга қарши қонунчиликка риоя қилиш ҳолати;
• Европа Иттифоқи, АҚШ ва халқаро молия институтлари санкциялари рўйхатларига киритилмаганлиги;
• давлат компанияси мақомига эга эмаслиги.
Таҳлил натижасига кўра, Консультантлар томонидан барча талабгорларни Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO)ни тақдим этиш босқичига ўтказиш тавсия этилди.
Шу билан бирга, рақобат муҳитини кучайтириш ва савдо жараёни самарадорлигини ошириш мақсадида, Давлат активлари агентлиги NBO босқичи якунлангунига қадар қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар (EoI)ни тақдим этиш жараёнида иштирок этиш учун қўшимча эҳтимолий инвесторларни жалб қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Навбатдаги —  NBO босқичида қуйидаги ишлар амалга оширилади:
• Талабгорлар билан ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битимлар (NDA) имзолаш;
• Консультантлар тайёрлаган MobiUz фаолияти ҳақидаги умумий ва таҳлилий маълумотларни ўз ичига олган ахборот жамланмаси (Information Memorandum), шунингдек, менежмент томонидан тасдиқланган ва мустақил консультант томонидан маъқулланган асосларга эга молия модели (Financial Model) сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имкониятини яратиш;
• Талабгорлар томонидан зарур таҳлиллар ва MobiUzни фаолиятини ўрганиш имкониятларини яратиш.
Консультантлар томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoI) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда жараён хати (Process letter) орқали NBO босқичида иштирок этиш тартиби тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Консультантлар томонидан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) 2025 йил 15 октябрь соат 23:59 (Тошкент вақти)га қадар қабул қилинади.
• Олег Пушкарев, “Rothschild & Co” директори: oleg.pushkarev@rothschildandco.com; тел.: +971 50 645 8679
• Фархад Бабаев, “Rothschild & Co” кичик директори: fara.babaev@rothschildandco.com; тел.: +971 56 218 0356
• Салтанат Сандикбаева, “KPMG”нинг Ўзбекистондаги ҳамкори: ssandykbayeva@kpmg.com; тел.: +998 90 099 21 20
• Шоҳрух Охунов, Давлат активлари агентлигининг бошқарма бошлиғи: sh.oxunov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 20 23
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ва биринчи босқичдан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан кейинги босқичда самарали ҳамда конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
(i) Қизиқиш билдириш, Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни қабул қилиш ва бошқа аризаларни тақдим этиш муддатларини ўзгартириш;

15 international and national companies are participating in the international privatization process of “MobiUz”
In accordance with the announcement dated June 9 of this year, an open international privatization process for 100% state shares in the charter capital of LLC “Universal Mobile Systems” (hereinafter — “MobiUz”) has been launched.
Over the past period, as part of large-scale measures to inform and promote this privatization process, the lead strategic and financial consultant for the transaction – the international investment bank “Rothschild & Co” and the financial consultant – the international firm “KPMG” (hereinafter — the Consultants), held over 100 individual meetings with potential strategic and financial investors.
As a result, by the established deadline of 18:00 (Tashkent time) on August 1, 2025, the Consultants received Expressions of Interest (EoI) from 15 companies (foreign and local) from the USA, Europe, Arab statesthe Middle East, the Caucasus, and East and Central Asia.
The submitted EOIs were reviewed by the Consultants for compliance with the previously established criteria for this stage:
• Sufficient financial resources;
• Absence of any legal obstacles;
• Compliance with legislation on anti-money laundering and counteracting the financing of terrorism;
• Absence from sanctions lists of the European Union, the United States, and international financial institutions;
• Not a state-owned company.
Based on the analysis conducted, the Consultants recommended admitting all applicants to the next stage of the privatization process - submission of Non-Binding Offers (NBO).
At the same time, to enhance competition and the effectiveness of the sale process, the State Asset Management Agency reserves the right to admit additional potential investors to participate in the Expression of Interest (EoI) submission process until the end of the NBO stage.
On the next stage – submission of NBOs – the following activities will be carried out:
• Signing of Non-Disclosure Agreements (NDA) with applicants;
• Providing access to a Virtual Data Room (VDR), which will contain an Information Memorandum prepared by the Consultants, including general and analytical information about MobiUz’s operations; a Financial Model containing assumptions validated by management and confirmed by an independent consultant;
• Ensuring that applicants have the opportunity to conduct necessary analyses and review MobiUz’s operations.
The Consultants will individually send all applicants who submitted EOIs detailed information about the mechanism for participating in the NBO stage via a Process Letter.
NBOs will be accepted by the Consultants until 23:59 (Tashkent time) on October 15, 2025.
The State Asset Management Agency expresses its gratitude to all participants who have shown interest in the privatization processes and looks forward to constructive cooperation with the applicants who have successfully passed the first stage of the process.
Disclaimer
The State Asset Management Agency reserves the right to change the sequence of the sale process or to refuse the sale to any potential buyer(s) or to cease negotiations with them at any time without explanation.
This announcement, or any part of its content, should not be considered as a form of commitment by the State Asset Management Agency regarding the sale of the Asset, which might be inferred from the publication of this announcement.
The State Asset Management Agency reserves the right, at its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(i) to amend the deadlines for submission of Expressions of Interest, NBOs, etc.;
(ii) to follow different procedures for different interested parties and/or to negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure jointly determined by the State Asset Management Agency, excluding any other potential buyer(s) without prior notice;
(iii) to terminate the sale process;
(iv) and/or to terminate any discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the sale process at any time and without explanation.