my.gov.uz порталининг "Кўчмас мулк" соҳасига алоҳида "Хусусийлаштириш" йўналиши қўшилди
Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида янги имкониятлар яратилди. Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали — my.gov.uz (кейинги ўринларда — Портал) орқали фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига давлат хизматларини кўрсатиш имкониятлари янада кенгайди.
Эндиликда Порталнинг “Кўчмас мулк” соҳаси таркибида алоҳида "Хусусийлаштириш" йўналиши ишга туширилди. Шунингдек, Давлат активлари агентлиги томонидан берилган давлат намунасидаги ордерлар ва сертификатларни электрон шаклда кўриш ҳамда юклаб олиш имконияти жорий этилди.
Янги “Хусусийлаштириш” йўналиши “Кўчмас мулк” соҳасининг таркибий қисми сифатида фуқаролар ва юридик шахсларга хусусий мулкка эга бўлиш жараёнини онлайн тарзда амалга ошириш имкониятини яратади.
Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур йўналишда қуйидаги 7 та хизмат тақдим этилади:
1. Ер участкаларини хусусийлаштириш — фуқаролар ва юридик шахсларга доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ёки мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусий мулкка айлантириш.
2. Давлат мулки объектларини хусусийлаштириш учун буюртма бериш — давлат мулки объектларини сотиб олиш жараёнини онлайн тарзда бошлаш.
3. Кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисидаги ордер ва сертификатларни тақдим этиш — расмий давлат намунасидаги ҳужжатларни олиш.
4. Хусусийлаштиришнинг бирламчи миқдорини ҳисоблаш — қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш учун дастлабки ҳисоб-китобни амалга ошириш.
5. Бўш турган давлат объектлари тўғрисида маълумот тақдим этиш — хусусийлаштириш ёки ижарага олиш мумкин бўлган бўш давлат мулки объектлари рўйхатини кўриш.
6. E-AUKSION ғолиблиги ҳақида баённома олиш — электрон аукционда ғолиб бўлган иштирокчилар учун расмийлаштирилган баённомани юклаб олиш имконияти.
Энг муҳим янгиликлардан бири — Давлат активлари агентлиги томонидан ер участкаларини хусусийлаштириш бўйича берилган давлат намунасидаги ордерлар ва сертификатлар автоматик равишда Порталдаги шахсий кабинетнинг “Менинг кўчмас мулкларим” бўлимида акс эттирилади.
Бу орқали:
• Фуқаролар ва тадбиркорлар ҳужжатларини олиш учун давлат органларига бориш зарурати йўқ;
• Барча маълумотлар 24/7 режимида онлайн тарзда мавжуд бўлади;
• Ордер ва сертификатларни электрон форматда юклаб олиш ва чоп этиш имконияти яратилади;
• Маъмурий жараёнлар шаффофлиги ва тезкорлиги таъминланади.
Мазкур янгиликлар хусусийлаштириш жараёнларини янада соддалаштириш, фуқаролар ва тадбиркорлар учун вақт ва маблағларни тежашдавлат хизматларини рақамлаштириш жараёнини жадаллаштириш ҳамда мамлакатда хусусий мулк институтини ривожлантиришга хизмат қилади.
Янги йўналишнинг жорий этилиши орқали хусусийлаштириш соҳасидаги барча хизматлар ягона электрон майдонда жамланиб, улардан фойдаланиш жараёни фойдаланувчи учун қулай, тезкор ва шаффоф бўлади.
"my.gov.uz" Порталининг янги "Хусусийлаштириш" йўналиши — бу фуқаролар ва бизнес вакилларига рақамлашган, қулай ва тезкор хизмат кўрсатиш йўлидаги муҳим қадам ҳисобланади.Янги йўналиш — бу хусусий мулкка эга бўлиш йўлида қулай, тезкор ва замонавий қадам.
Таъкидлаш жоизки, мазкур янгиликлар хусусийлаштириш жараёнларини янада соддалаштириш, фуқаролар ва тадбиркорлар учун вақт ва харажатларни тежаш, давлат хизматларини рақамлаштириш ҳамда шаффофликни таъминлаш мақсадида жорий этилди.

В раздел «Недвижимость» портала my.gov.uz добавлен отдельный раздел «Приватизация».
На Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан созданы новые возможности. Расширены возможности предоставления государственных услуг гражданам и субъектам предпринимательства через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан — my.gov.uz (далее — Портал).
В разделе «Недвижимость» Портала запущено отдельное направление «Приватизация». Также реализована возможность просмотра и скачивания в электронном виде государственных актов и актов Агентства по управлению государственными активами.
Новое направление «Приватизация», являясь неотъемлемой частью раздела «Недвижимость», предоставляет гражданам и юридическим лицам возможность приобретения частной собственности в режиме онлайн.
Агентство государственных активов предоставляет следующие 7 услуг в данной сфере:
Приватизация земельных участков – перевод земельных участков, принадлежащих гражданам и юридическим лицам на праве постоянного пользования (владения), аренды или пожизненного наследования, в частную собственность.
Размещение заказа на приватизацию объектов государственной собственности – запуск процесса приобретения объектов государственной собственности в электронном виде.
Подача приказов и свидетельств о приватизации объектов недвижимости и государственных акций – получение официальных документов государственного образца.
Расчет первоначальной суммы приватизации – проведение предварительного расчета приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения.
Предоставление информации о пустующих государственных объектах – просмотр списка пустующих объектов государственной собственности, которые могут быть приватизированы или сданы в аренду.
Получение протокола о победе на «Электронном аукционе» – возможность скачать официальный протокол для участников, победивших на электронных торгах.
Одним из важнейших нововведений является автоматическое отражение государственных распоряжений и сертификатов на приватизацию земельных участков, выданных Агентством государственных активов, в разделе «Моя недвижимость» личного кабинета на Портале.
Это позволит:
Гражданам и предпринимателям больше не нужно посещать государственные органы для получения документов;
Вся информация будет доступна онлайн круглосуточно;
Будет создана возможность скачивания и печати распоряжений и сертификатов в электронном виде;
Будет обеспечена прозрачность и эффективность административных процессов.
Эти нововведения послужат дальнейшему упрощению процессов приватизации, экономии времени и средств граждан и предпринимателей, ускорению процесса цифровизации государственных услуг и развитию института частной собственности в стране.
С внедрением нового направления все услуги в сфере приватизации будут сосредоточены в едином электронном пространстве, а процесс их использования станет удобным, быстрым и прозрачным для пользователя.
Новое направление «Приватизация» портала my.gov.uz — важный шаг на пути к предоставлению гражданам и представителям бизнеса цифровых, удобных и быстрых услуг. Новое направление — это удобный, быстрый и современный шаг к приобретению частной собственности.
Следует отметить, что данные нововведения внедрены в целях дальнейшего упрощения процесса приватизации, экономии времени и средств граждан и предпринимателей, цифровизации государственных услуг и обеспечения прозрачности.