Бир ҳафта ичида Андижонда 360 та бўш ва самарасиз кўчмас мулк аниқланди. Шунингдек, 96 та бино-иншоотлар очиқ аукционда йиллаб сотилмаяпти.
Бу объектлар қулай шарт асосида сотилса, тадбиркорлар лойиҳа қилиб, иш ўрни яратади.
Масалан, Андижон шаҳри эндокринология марказидаги 20 сотих, ёнидаги 1-сон поликлиниканинг 30 сотих бўш ери аукционга чиқса, тадбиркор 20 миллион долларлик 600 ўринли хусусий тиббиёт маркази қурмоқчи. Ёки, Андижон тумани Ўрикзор маҳалласидаги таъмирталаб “Ўқувчи ёшлар маркази” аукционга қўйилса, бу ерга 35 миллион доллар инвестиция киритиб, жами 6 минг ўринли боғча, мактаб, техникум ва олийгоҳдан иборат таълим кластери қиламан, деган тадбиркорлар ҳам бор.
Мутасаддиларга бўш ётган барча ер ва биноларни аукционга чиқариш топширилди.
"Ҳаммани қаттиқ огоҳлантираман – тиббиёт ва таълим ташкилотларига тегишли бўш бинолар фақат “профили”ни ўзгартирмаслик шарти билан берилади",

За одну неделю в Андижане было выявлено 360 пустующих и неэффективных объектов недвижимости. Кроме того, 96 зданий не продаются на открытых торгах.
Если эти объекты будут проданы на выгодных условиях, предприниматели создадут проект и создадут рабочие места.
Например, если на аукцион будут выставлены 20 акров земли в эндокринологическом центре города Андижана и 30 акров пустующей земли поликлиники №1 рядом с ним, то бизнесмен хочет построить частный медицинский центр на 600 коек за 20 миллионов долларов. Или, если «Студенческий молодежный центр» в микрорайоне Урикзор Андижанской области, который нуждается в реконструкции, будет выставлен на аукцион, то есть предприниматели, которые заявляют, что вложат 35 миллионов долларов и создадут образовательный кластер, состоящий из детского сада, школы, техникума и университета на 6000 мест.
Чиновникам было поручено выставить на аукцион все пустующие земли и здания.
«Я настоятельно предупреждаю всех — пустующие здания, принадлежащие медицинским и образовательным организациям, будут переданы только при условии сохранения их «профиля»», — заявил он.