Бир ҳафта ичида Андижонда 360 та бўш ва самарасиз кўчмас мулк аниқланди. Шунингдек, 96 та бино-иншоотлар очиқ аукционда йиллаб сотилмаяпти.
Бу объектлар қулай шарт асосида сотилса, тадбиркорлар лойиҳа қилиб, иш ўрни яратади.
Масалан, Андижон шаҳри эндокринология марказидаги 20 сотих, ёнидаги 1-сон поликлиниканинг 30 сотих бўш ери аукционга чиқса, тадбиркор 20 миллион долларлик 600 ўринли хусусий тиббиёт маркази қурмоқчи. Ёки, Андижон тумани Ўрикзор маҳалласидаги таъмирталаб “Ўқувчи ёшлар маркази” аукционга қўйилса, бу ерга 35 миллион доллар инвестиция киритиб, жами 6 минг ўринли боғча, мактаб, техникум ва олийгоҳдан иборат таълим кластери қиламан, деган тадбиркорлар ҳам бор.
Мутасаддиларга бўш ётган барча ер ва биноларни аукционга чиқариш топширилди.
"Ҳаммани қаттиқ огоҳлантираман – тиббиёт ва таълим ташкилотларига тегишли бўш бинолар фақат “профили”ни ўзгартирмаслик шарти билан берилади",

In one week, 360 vacant and ineffective real estate properties were identified in Andijan. In addition, 96 buildings and structures have not been sold at open auctions for years.
If these objects are sold on favorable terms, entrepreneurs will design and create jobs.
For example, if 20 acres of vacant land at the Andijan city endocrinology center and 30 acres of vacant land next to polyclinic No. 1 are put up for auction, the entrepreneur plans to build a 600-bed private medical center for $20 million. Or if the "Student Youth Center" in the Urikzor neighborhood of Andijan district, which needs renovation, is put up for auction, there are entrepreneurs who say they will invest $35 million and build an educational cluster with a kindergarten, school, technical school, and university for a total of 6,000 places.
The authorities were instructed to auction all vacant land and buildings.
"I strictly warn everyone - vacant buildings belonging to medical and educational organizations will be given only on the condition that their "profile" is not changed," the President said. The Prosecutor General's Office has been instructed to establish strict control in this regard.