Бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини хатловдан ўтказиш ва улардан самарали фойдаланишни ташкил этиш тартиби белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025-йил 21-апрелдаги “Бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини хатловдан ўтказиш ва улардан самарали фойдаланишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан “Бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини хатловдан ўтказиш ва улардан самарали фойдаланишни ташкил этиш тартиби тўғрисида” Низом тасдиқланди.
Шунингдек, қарор билан қуйидагилар белгиланмоқда:
давлат кўчмас мулк объектларидан самарали фойдаланиш ва биноларнинг ортиқча майдонлари мавжудлиги ҳолати Давлат активлари агентлигининг “Давлат мулки” ахборот тизимида тегишли ташкилотлар билан электрон ахборот алмашинуви орқали реал вақт режимида таҳлил қилинади ва мониторинги юритилади;
бўш турган бинолар биринчи навбатда оммавий савдоларга чиқарилиши учун хусусийлаштириш дастурига киритилади, бунда давлат ташкилотлари бўш турган бинони ўзида “сот ёки тушунтир” тамойили бўйича сақлаб қолади;
уч ойдан ортиқ бўш турган бинолар балансда сақловчилар билан келишилмаган ҳолда (ижтимоий соҳа объектлари ўз йўналиши бўйича) ижарага бериш учун “E-auksion” электрон савдо платформасидаги электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилади (ҳарбий, махсус мақсадлар учун мўлжалланган, яроқсиз ва қурилиши тугалланмаган объектлар бундан мустасно);
давлат кўчмас мулк объектларини текин фойдаланишга бериш бўйича шартномалар, шунингдек, уларни ижарага ёки текин фойдаланишга бериш бўйича тузилган шартномаларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ёки уларни бекор қилиш фақатгина “online-ijara.uz” ахборот тизими орқали амалга оширилади;
Давлат активлари агентлиги ҳузуридаги Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш маркази аниқланган бўш турган бинолар тўғрисидаги маълумотларни хатлов якунлангандан сўнг ўн кун муддатда ўзининг расмий веб-сайтида эълон қилади.

Установлен порядок учета пустующих объектов государственной недвижимости и организации их эффективного использования.
Принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 апреля 2025 года «О мерах по организации инвентаризации пустующих государственных объектов недвижимости и их эффективному использованию».
Постановлением утверждено Положение «О порядке учета пустующих государственных объектов недвижимости и организации их эффективного использования».
В постановлении также указано следующее:
Эффективность использования государственного недвижимого имущества и наличие избыточных площадей застройки анализируются и контролируются в режиме реального времени посредством электронного обмена информацией с соответствующими организациями в информационной системе «Государственное имущество» Агентства государственных активов;
пустующие здания будут включены в программу приватизации на публичных торгах, при этом государственные организации сохранят за собой пустующие здания на условиях «продай или сдай в аренду»;
здания, пустующие более трех месяцев (за исключением военных, специальных, непригодных к эксплуатации и незавершенных строительством объектов), будут выставлены в аренду на электронном интернет-аукционе на электронной торговой площадке «Электронный аукцион» при отсутствии договора с хранителями (объекты социальной сферы — в самостоятельном порядке);
Договоры о предоставлении государственных объектов недвижимости в безвозмездное пользование, а также внесение изменений и дополнений в договоры, заключенные об их аренде или предоставлении в безвозмездное пользование, либо их расторжение осуществляются только через информационную систему «online-ijara.uz»;
Центр по эффективному использованию объектов государственной собственности при Агентстве по управлению государственными активами в течение десяти дней со дня завершения регистрации опубликует на своем официальном сайте сведения о выявленных пустующих зданиях.