Давлат активларини бошқариш агентлиги рақамли трансформация ҳолати рейтингида давлат бошқаруви органлари орасида 2 та поғонага кўтарилиб, 2 ўринни эгаллади
2025 йил I ярим йиллик якуни бўйича Рақамли трансформация ҳолатини рейтинг баҳолаш жараёнида 44 та давлат органи, 33 та хўжалик органи ва 14 та маҳаллий ҳокимликлар: жами 91 та давлат ташкилотлари қамраб олинган рейтинг баҳолаш натижаларига кўра, Давлат активлари агентлиги Очиқлик ва электрон иштирок индексида 22 балл, Электрон давлат хизматлари индексида 19,1 балл, Ахборот хавфсизлиги индексида 19 балл, Фаолиятни рақамлаштирилганлик индексида 23.8 балл ҳамда Ташкилий қисм индексида 13,6 балл, жами 100 баллдан 95,5 балл натижа билан давлат органлари ўртасида 2 ўринни эгаллади.
Хусусан, 2025 йилнинг I ярим йиллигида Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан тизим фаолиятида давлат хизматларини рақамлаштириш, очиқлик, ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида қуйидаги ишлар амалга оширилди:
1. Давлат активлари агентлиги томонидан анъанавий кўрсатиладиган жами 18 та давлат хизматлари тўлиқ рақамлаштирилиб, Ягона интерактив давлат хизматлари (my.gov.uz) портали ва Давлат хизматлари марказлари орқали хизматларни кўрсатиш йўлга қўйилди.
2. Жорий йилда Давлат мулки объектлари ҳисоботи (“property.davaktiv.uz”) ахборот тизими ишлаб чиқилиб, амалиётга жорий этилди.
3. Давлат активлари агентлигининг расмий “Davaktiv” мобил иловаси iOS ва Андроид тизимлари учун ишлаб чиқилиб, “App Store” ва “Google Play” платформаларига жойлаштирилди.
App Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.davaktivmi&hl=uz
Google Play: https://apps.apple.com/us/app/davaktiv/id6740553761
4. Давлат активлари агентлигининг “Давлат мулки” ахборот тизими «Электрон ҳукумат» тизимининг Идоралараро интеграциялашув платформаси орқали та вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари билан интеграция қилинди.
5. Ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўйича Давлат активлари агентлигининг 2 та ахборот тизимлари ахборот ва киберхавфсизлик талабларига мувофиқлиги бўйича экспертизадан ўтказилди.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 31 январдаги 54-сон қарорига мувофиқ, Давлат активлари агентлигининг расмий веб-сайти «Ягона дарча» тамойили асосида Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати порталига тўлиқ ўтказилди (www.gov.uz/davaktiv).
7. «E-AUKSION» электрон савдо платформаси орқали сотилган мулкларни шартномаларини расмийлаштириш жараёни тўлиқ рақамлаштирилиб, электрон рақамли имзо (QR код) билан шартномаларни тасдиқлаш имконият яратилди.
8. Ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш ва рақамлаштириш бошқармаси ходимлари соҳа бўйича малакалари оширилиб, маҳаллий ҳамда халқаро IT сертификатларига эга бўлди.
Бундан буён ҳам, Давлат активлари агентлиги томонидан аҳоли ва тадбиркорларга янада қулайлик яратиш мақсадида, янги хизматлар рақамлаштирилиб, Ягона интерактив давлат хизматлари (my.gov.uz) порталига жорий этилиб, мавжуд ахборот тизимлар ва маълумотлар базалари такомиллаштирилиб борилади.

In particular, in the first half of 2025, the State Assets Management Agency carried out the following work in the field of digitization of state services, ensuring openness and information security in the system:
The State Assets Management Agency rose 2 places among state administration bodies in the digital transformation status ranking and took 2nd place.
According to the results of the rating assessment, which included a total of 91 state organizations: 44 state bodies, 33 economic bodies and 14 local khokimiyats, in the process of rating the status of digital transformation as of the end of the first half of 2025, the State Assets Agency took 2nd place among state bodies with a score of 22 points in the Transparency and Electronic Participation Index, 19.1 points in the Electronic Government Services Index, 19 points in the Information Security Index, 23.8 points in the Digitalization of Activities Index and 13.6 points in the Organizational Component Index, with a total score of 95.5 points out of 100 points.
A total of 18 state services traditionally provided by the State Assets Agency were fully digitized, and services were provided through the Unified Interactive State Services (my.gov.uz) portal and State Service Centers.
This year, the State Property Reporting Information System (“property.davaktiv.uz”) was developed and put into practice.
The official mobile application of the State Assets Agency “Davaktiv” was developed for iOS and Android systems and placed on the “App Store” and “Google Play” platforms.
App Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.davaktivmi&hl=uz
Google Play: https://apps.apple.com/us/app/davaktiv/id6740553761
The State Assets Agency's "State Property" information system was integrated with the information systems of 5 ministries and departments through the Interdepartmental Integration Platform of the "Electronic Government" system.
2 information systems of the State Assets Agency for ensuring information security were examined for compliance with information and cybersecurity requirements.
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 54 dated January 31, 2025, the official website of the State Assets Agency was completely transferred to the portal of the Government of the Republic of Uzbekistan on the basis of the "Single Window" principle (www.gov.uz/davaktiv).
The process of formalizing contracts for properties sold through the “E-AUXION” electronic trading platform has been fully digitized, and the possibility of confirming contracts with an electronic digital signature (QR code) has been created.
The employees of the Department for the Introduction and Digitization of Information and Communication Technologies have improved their skills in the field and have received local and international IT certificates.
From now on, in order to create greater convenience for the population and entrepreneurs, the State Assets Agency will digitize new services, introduce them to the Unified Interactive State Services (my.gov.uz) portal, and improve existing information systems and databases.