Президент раислигида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу тизим йил якунигача Сурхондарёда тўлиқ, қолган ҳудудларда жадал ривожлантириш белгиланган 15 та туман ва шаҳар - Қўнғирот, Чимбой, Асака, Ғиждувон, Ғаллаорол, Яккабоғ, Хатирчи, Чортоқ, Булунғур, Сирдарё, Қува, Шовот, Ҳазорасп туманлари, Марғилон ва Янгийўл шаҳарларида, Тошкент шаҳрида эса Бектемир туманида жорий қилинади.
Президент Администрацияси ва Ҳукумат вакиллари ҳамда вилоят ҳокимлари бунга масъул бўлади.
Президентимиз янги тизимни Сирдарё тумани мисолида тушунтириб берди.
Жумладан, комплекс ривожлантиришга масъул 9 та вазирликнинг туман бўлими ҳокимлик тизимига ўтади. Булар – иқтисодиёт ва молия, инвестиция, қишлоқ хўжалиги, бандлик, қурилиш, экология, маданият, оила ва хотин-қизлар, ёшлар бўлимлари.
Туман ҳокими ҳокимлик ва ушбу 9 та идорадаги штатларни ўзи тақсимлаб, қайси бўлимда нечта одам ишлашини, ишга олиш-бўшатишни ўзи ҳал қилади.
Сирдарё тумани ихтиёрида қоладиган маблағлар манбаси кўпайтирилади. Масалан, маъмурий ва молиявий жарималар, солиқ текширувлари бўйича пеня, тоифаси ўзгарган қишлоқ ерлари учун нобудгарчилик компенсацияси, ўрмон ерлари ҳудудларини ижара тушумлари, кўрсатилган давлат хизматларидан тушган маблағларнинг бир қисми туманда қолади.
Бундан туманга йилига қўшимча 12 миллиард сўм тушади.
Эндиликда ҳокимда 4 нафар ўринбосар бўлади. Ривожланиш режасига қараб, қайси масалада ўринбосари бўлишини ҳокимнинг ўзи белгилайди.
Мисол учун, Сирдарё тумани ҳокими келгуси уч йилда туризм, сервис ва логистикани туманни асосий драйвери сифатида кўраяпти. Шу боис, унинг иқтисодиёт бўйича 1-ўринбосари бир вақтни ўзида туризм, сервис ва логистикага масъул бўлади. Унга 10 та аниқ вазифа юклатилиб, ҳар бир вазифа ва функцияси маблағи билан мустаҳкамланади.
Худди шундай, ҳоким ва қолган 3 нафар ўринбосарига ҳам аниқ вазифалар молиявий таъминоти билан белгилаб берилади.
Ҳоким, унинг ўринбосарлари KPIни тўлиқ бажарса, кейинги йил ҳудудга бериладиган маблағ 10-15 фоиз кўпайтирилади. Аксинча бўлса, маблағ оширилмайди ва масъул раҳбар ишдан кетади.
Сирдарё тумани ҳокими 9 та идора ходимлари, Савдо-саноат палатаси, банк, солиқ, кадастр вакили ва етакчи тадбиркорлардан иборат “Ислоҳотлар штаби”ни тузади.
“Ислоҳотлар штаби” уч ойда туманнинг 38 та маҳалласи кесимида лойиҳа, инфратузилма, молиявий манба, кадрлар масаласини қамраб олган уч йиллик дастур тайёрлайди. Келгуси йил учун бюджет, инфратузилма, ишлаб чиқариш, хизмат, инвестиция ва бандлик дастурлари шу асосда тасдиқланади.
Натижасига қараб, бу янги тажриба келаси йилдан бутун республикада йўлга қўйилади.
Яна бир муҳим янгилик – ишчан ва жозибадор муҳит яратиш учун 1 августдан барча вилоят ва туман ҳокимликларида иш ҳақи оширилади, ходимларга ишига қараб ойлик устама ва қўшимча бонус берилади.
“Лекин, қарс икки қўлдан чиқади. Ўзига юклатилган вазифани бажара олмаган ходимларга чора кўрилади. Ана шунда ҳамма интизом ва режа билан ишлашга ўрганади.
Вилоят, туман ҳокимлари, уларнинг ўринбосарлари, вазирлар, банк раҳбарлари яхшилаб эшитиб олсин: ярим йил якуни билан “ғалвирни сувдан кўтариб”, ким нима иш қилгани бўйича қаттиқ сўров қиламан”,
- деди давлатимиз раҳбари маърузаси якунида.
Айни пайтда Президент маслаҳатчилари, Ҳукумат аъзолари, вазирлар ва ҳокимларнинг ҳисоботлари тингланмоқда.

Под председательством Президента состоялось совещание в режиме видеоконференции.
До конца года данная система будет полностью внедрена в Сурхандарьинской области, а интенсивное развитие будет осуществляться в оставшихся 15 районах и городах - Кунгиратском, Чимбойском, Асакинском, Гиждуванском, Галляаральском, Яккабагском, Хатырчинском, Чартакском, Булунгурском, Сырдарьинском, Кувинском, Шаватском, Хазораспском районах, городах Маргилане и Янгиюле, а также в Бектемирском районе Ташкента.
За это будут отвечать представители Администрации президента и правительства, а также главы регионов.
Наш Президент объяснил новую систему на примере Сырдарьинской области.
В частности, в систему хокимиятов будут переданы районные отделы 9 министерств, отвечающих за комплексное развитие. Это департаменты экономики и финансов, инвестиций, сельского хозяйства, занятости, строительства, экологии, культуры, семьи и женщин, молодежи.
Губернатор района распределяет персонал в хокимияте и этих 9 отделах, решает, сколько человек будет работать в том или ином отделе, а также принимает решение об их приеме на работу или увольнении.
Источник финансирования, находящийся в распоряжении Сырдарьинского района, будет увеличен. Например, административные и финансовые штрафы, штрафы по налоговым проверкам, возмещение ущерба, причиненного сельскохозяйственным землям, изменившим категорию, доходы от сдачи в аренду земель лесного фонда, а также часть средств, полученных за оказанные коммунальные услуги, остаются в округе.
Это обойдется району дополнительно в 12 млрд сумов в год.
Теперь у губернатора будет 4 заместителя. Хоким сам определяет, какие вопросы будет решать его заместитель, в зависимости от плана развития.
Например, губернатор Сырдарьинской области видит основными драйверами развития района в ближайшие три года туризм, сферу услуг и логистику. Таким образом, его первый заместитель по экономике будет одновременно отвечать за туризм, сервис и логистику. Ему поручено 10 конкретных задач, и каждая задача и функция подкреплена финансовыми средствами.
Аналогичным образом хокиму и остальным 3 заместителям будут поручены конкретные задачи с финансовой поддержкой.
Если губернатор и его заместители полностью выполнят KPI, то объем средств, выделяемых региону в следующем году, будет увеличен на 10–15 процентов. В противном случае средства не будут увеличены, а ответственный менеджер будет уволен.
Хоким Сырдарьинского района сформирует «Штаб реформ», в состав которого войдут сотрудники 9 ведомств, представители Торгово-промышленной палаты, банков, налоговой службы, кадастра, а также ведущие предприниматели.
«Штаб реформ» за три месяца подготовит трехлетнюю программу, охватывающую вопросы проектов, инфраструктуры, финансовых ресурсов и кадров в 38 микрорайонах округа. На этой основе будут утверждены бюджет, инфраструктурные, производственные, сервисные, инвестиционные программы и программы занятости на следующий год.
В зависимости от результатов этот новый эксперимент будет распространен по всей стране в следующем году.
Еще одним важным нововведением является то, что для создания более привлекательной и продуктивной рабочей среды с 1 августа во всех областных и районных хокимиятах будет повышена заработная плата, а работникам будут выплачиваться ежемесячная премия и дополнительные премии в зависимости от результатов их работы.
«Но вина лежит на обеих сторонах. Меры принимаются в отношении сотрудников, которые не выполняют поставленные перед ними задачи. Таким образом, все учатся работать дисциплинированно и по плану».
«Пусть губернаторы областей и районов, их заместители, министры, руководители банков внимательно выслушают: в конце первого полугодия я «подниму тревогу» и проведу строгое расследование, кто что сделал», —
- сказал глава нашего государства в завершение своего выступления.
В настоящее время заслушиваются отчеты советников президента, членов правительства, министров и губернаторов.