“Bloomberg” нашрида “Мобиуз”ни хусусийлаштириш бўйича чоп этилган мақоланинг асосий тезислари:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонларидан тасдиқланган жорий йилга мўлжалланган кенг қамровли хусусийлаштириш дастури бошланган. Дастурда телекоммуникациядан тортиб энергетика соҳасигача бўлган 29 та йирик компаниядаги улушларни сотишни режалаштирмоқда. Бу жараён давлат иштирокини камайтириш ва чет эл сармояларини жалб этишни мақсад қилади.
Мобиуз бўйича савдо жараёни жорий йил июн ойида эълон қилинган ва қизиқиш билдириш бўйича аризаларни (ЭоИ) юбориш учун сўнгги муддат 2025-йил 1-август. Ушбу битим бўйича Ротҳсчилд & Cо. стратегик ва молиявий маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Мобиуз мамлакатда тўртинчи йирик мобил оператори ҳисобланади ҳамда унинг қиймати давлат томонидан уни бошқа маҳаллий операторлар билан бирлаштириш қўллаб-қувватланиши сабабли юқори бўлиши мумкин. Қатар, Саудия Арабистони, Озарбайжон ва Европадан бўлган инвесторлар томонидан дастлабки қизиқиш билдирилганлиги айтилмоқда.
Ўтган йил якунига кўра, Ўзбекистон мобил бозорда 35,6 млн абонент бўлган, шундан Мобиуз бозорнинг 20,9% улушига эга, дея маълум қилган БМИ (Фитч Солутионс бўлими).
Мобиуз 2024-йилда 164 миллион АҚШ доллари миқдорида соф даромад (нет ревенуе) ва 41 миллион АҚШ доллари ЭБИТДА кўрсаткичини қайд этди.

Основные тезисы статьи, опубликованной в Bloomberg о приватизации Mobiuz:
Началась реализация комплексной программы приватизации на этот год, утвержденной Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. В рамках программы планируется продать доли в 29 крупных компаниях — от телекоммуникаций до энергетики. Этот процесс направлен на сокращение вмешательства государства и привлечение иностранных инвестиций.
Тендерный процесс Mobiuz был объявлен в июне этого года, а крайний срок подачи заявлений о заинтересованности (EoI) — 1 августа 2025 года. В рамках этой сделки компания Rothschild & Co. выступила в качестве стратегического и финансового консультанта.
Mobiuz — четвертый по величине оператор мобильной связи в стране, и его стоимость может быть выше за счет государственной поддержки его слияния с другими местными операторами. Сообщается, что первоначальный интерес проявили инвесторы из Катара, Саудовской Аравии, Азербайджана и Европы.
По данным BMI (подразделение Fitch Solutions), на конец прошлого года в Узбекистане насчитывалось 35,6 млн абонентов на рынке мобильной связи, из которых доля Mobiuz составляла 20,9%.
Mobiuz сообщила о чистой выручке в размере 164 млн долларов США и показателе EBITDA в размере 41 млн долларов США в 2024 году.