ТАШҚИ РЕКЛАМА ОБЪЕКТЛАРИНИ ҚУРИШ ҲУҚУҚИ ОЧИҚ АУКЦИОН ШАКЛИДА СОТУВГА ЧИҚАРИЛAДИ.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ва Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 31 августдаги “Ташқи реклама ва ижтимоий ахборотнинг айланиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 428-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида:
Тадбиркорлар учун янада қулайликлар яратиш мақсадида ташқи реклама ва ахборот объектлари (конструкциялари) онлайн тарзда автоматлаштирилган тизимда аукционларга чиқарилмоқда. Бу ортиқча оворагарчиликларсиз инсон омили аралашмаган ҳолатда савдолар ўтказилиши имконини беради.
Шунингдек, ушбу жараённинг қулайликларидан яна бири ташқи реклама объектлари (конструкциялари) учун реклама жойининг паспорти ҳамда уларни ўрнатиш учун шартномалар оммавий оферта шаклида
«E-auksion» электрон савдо платформасининг ягона электрон савдо майдончасида аукцион ғолибига автоматик тарзда берилади.
Маьдумот учун ушбу йўналишда Рақобат қўмитаси ҳузуридаги “Рақамли трансформация ва аутсорсинг маркази” ДУК муҳим техник ва ташкилий ишларни амалга оширмоқда.

THE RIGHT TO CONSTRUCT OUTDOOR ADVERTISING OBJECTS WILL BE PUT UP FOR SALE IN THE FORM OF AN OPEN AUCTION.
In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan and the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 428 dated August 31, 2023 “On measures to further improve the regulation of relations in the field of outdoor advertising and circulation of social information”:
In order to create greater convenience for entrepreneurs, outdoor advertising and information objects (structures) are being auctioned online in an automated system. This allows for bidding without unnecessary hassle and without human intervention.
Also, another convenience of this process is that the passport of the advertising space for outdoor advertising objects (structures) and contracts for their installation are automatically issued to the auction winner in the form of a public offer
on the unified electronic trading platform of the “E-auction” electronic trading platform.
For information, the State Unitary Enterprise “Center for Digital Transformation and Outsourcing” under the Competition Committee is carrying out important technical and organizational work in this direction.