ТАШҚИ РЕКЛАМА ОБЪЕКТЛАРИНИ ҚУРИШ ҲУҚУҚИ ОЧИҚ АУКЦИОН ШАКЛИДА СОТУВГА ЧИҚАРИЛAДИ.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ва Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 31 августдаги “Ташқи реклама ва ижтимоий ахборотнинг айланиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 428-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида:
Тадбиркорлар учун янада қулайликлар яратиш мақсадида ташқи реклама ва ахборот объектлари (конструкциялари) онлайн тарзда автоматлаштирилган тизимда аукционларга чиқарилмоқда. Бу ортиқча оворагарчиликларсиз инсон омили аралашмаган ҳолатда савдолар ўтказилиши имконини беради.
Шунингдек, ушбу жараённинг қулайликларидан яна бири ташқи реклама объектлари (конструкциялари) учун реклама жойининг паспорти ҳамда уларни ўрнатиш учун шартномалар оммавий оферта шаклида
«E-auksion» электрон савдо платформасининг ягона электрон савдо майдончасида аукцион ғолибига автоматик тарзда берилади.
Маьдумот учун ушбу йўналишда Рақобат қўмитаси ҳузуридаги “Рақамли трансформация ва аутсорсинг маркази” ДУК муҳим техник ва ташкилий ишларни амалга оширмоқда.

ПРАВО НА СОЗДАНИЕ ОБЪЕКТОВ НАРУЖНОЙ РЕКЛАМЫ БУДЕТ ВЫСТАВЛЕНО НА ПРОДАЖУ В ФОРМЕ ОТКРЫТОГО АУКЦИОНА.
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан и Постановления Кабинета Министров от 31 августа 2023 года № 428 «О мерах по дальнейшему совершенствованию регулирования отношений в сфере наружной рекламы и распространения социальной информации»:
Для создания большего удобства для предпринимателей объекты (конструкции) наружной рекламы и информации выставляются на торги в электронной форме в автоматизированной системе. Это позволяет проводить сделки без лишних хлопот и вмешательства человека.
Еще одним преимуществом данного процесса является то, что паспорт рекламного места для объектов (конструкций) наружной рекламы и договоры на их установку оформляются в форме публичной оферты.
Автоматически присуждается победителю аукциона на единой электронной торговой площадке «Электронный аукцион».
Для информации, Государственное предприятие «Центр цифровой трансформации и аутсорсинга» при Комитете по конкуренции проводит важную техническую и организационную работу в этом направлении.